Drewno

Drewno opałowe

Drewno opałowe – ekologiczny opał przeznaczony głównie do pieców centralnego ogrzewania. Gatunki drzew iglastych cechujące się mniejszą ceną w porównaniu do drewna kominkowego. Po zmieszaniu z drzewem liściastym nadaje się również do ogrzewania kominka.

Image

Sosna

Sosna – drewno z tego drzewa jest mocno żywiczne przez co cechuje się łatwopalnością. Dość miękkie drzewo, najczęściej pozyskiwane do celów opałowych.

Świerk

Świerk – drewno świerkowe podobnie jak z sosny cechuje się dużą ilością żywicy, dzięki czemu bardzo dobrze się pali nawet zaraz po ścięciu.

Topola

Topola – drewno liściaste które oferujemy jako opałowe. Jest jednym z mniej twardych drzew liściastych przez co uważa się za szybko spalające. Odpowiedni okres sezonowania wydłuża okres spalania.

Drewno kominkowe

Drewno kominkowe – drewno z drzew liściastych z przeznaczeniem do ogrzewania kominkowego lub/i centralnego ogrzewania. Samo drewno jest nieznacznie droższe od drewna opałowego ale przez swoją twardość jest bardziej efektywne w oddawaniu ciepła przez dłuższy czas.

Drewno pozyskane jest sezonowane aby uzyskać jak najkorzystniejsze wartość spalania. Zgodnie z Państwa zamówieniem dostosujemy długość szczap wybranego rodzaju drewna..

Image

Akacja

Akacja – jedno z najtwardszych drzew liściastych występujących w Europie. Poprzez odpowiednie sezonowanie drewna akacjowego uzyskamy długi czas spalania przy dużym cieple. Zaletą jest niewątpliwie mała ilość dymu powstałego przy spalaniu. Wartość opałowa około 2200 kWh/m.p.

Brzoza

Brzoza – drewno brzozy jest charakterystycznym drewnem wykorzystywanym w kominkach. W wyniku spalania pojawia się niebieskawy odcień płomienia oraz przyjemna woń. Jest drewnem o małej gęstości przez co może szybciej się spalać ale uzyskamy ciepło porównywalne do twardych gatunków. Wartość opałowa około 1800 kWh/m.p.

Buk

Buk – bardzo popularne drzewo kominkowe z powodu bardzo dobrej kaloryczności oraz mniejszej ceny w stosunku do najtwardszych gatunków. Cienka kora oraz szybkość przesuszania się drewna wpływa na szereg pozytywnych opinii.
Wartość opałowa około 2100 kWh/m.p.

Dąb

Dąb – drewno które idealnie nadaje się do palenia w kominku. Cechuje się wysoką uzyskiwaną temperaturą spalania oraz długim utrzymywaniem płomienia. Przy spalaniu dym jest praktycznie nieobecny. Może być wykorzystywany jako opał w piecach centralnych przystosowanych do wysokich temperatur.  Wartość opałowa około 2100 kWh/m.p.

Grab

Grab – gatunek drewna o największej gęstości co przekłada się na najdłuższy czas spalania oraz najwyższą wartość opałową >2300kWh/m.p.. Największa gęstość przedkłada się również na ciężar drzewa lecz leżakowanie jest stosunkowo szybkie w porównaniu do innych twardych gatunków. Wartość opałowa około 2300 kWh/m.p.

Jesion

Jesion – drewno jesionu uznawane przez wielu za jedno z najtwardszych drzew oraz jako drzewo szlachetne. Gęstość oraz kaloryczność jest mniejsza niż grabu czy akacji lecz czas palenia samego drzewa jest na bardzo porównywalnym poziomie.
Wartość opałowa około 2000 kWh/m.p.

Olcha

Olcha – bliźniaczo podobne do drewna brzozy pod względem gęstości oraz wartości opałowych. Sprawdza się idealnie do kominka przez miły aromat przy spalaniu. Z tego powodu wykorzystywana jest również do wędzenia. Bardzo szybko przesycha ale pali się równie dobrze zaraz po ścięciu. Wartość opałowa około 1600 kWh/m.p.

Osika

Osika – drewno z rodzaju gatunku drzew miękkich. Pomimo dość niskiej gęstości wartości opałowe stoją na przyzwoitym poziomie nieznacznie ustępując brzozie. Drewno osikowe wpływa korzystnie na przewód kominowy czyszcząc go z sadzy oraz smoły.

Topola

Topola – drewno tak jak osika z gatunku drzew miękkich liściastych. Kaloryczność drzewa oraz czas spalania mają niższe wartości niż brzoza. Na plus na pewno należy zaliczyć przystępność cenową drewna. Tworzy dobre połączenie przy spalaniu z drewnem z grupy drzew twardych.